Q27G42XE
Enhance your setup with the Q27G42XE 27" QHD Gaming Monitor
ONLY FOR THE TRUE VALIANT
The Q27G42XE features a 27" QHD Fast IPS panel, 180Hz refresh rate, and 1ms GtG response time for crisp and smooth visuals. With HDR10, G-Sync compatible, and low input lag, it ensures reliable performance. A battle-station-ready design, recyclable packaging, and G-Menu software make this monitor a practical and eco-friendly addition to any gaming setup.
180Hz Refresh Rate
Fast IPS
1ms Response time GTG - Grey-to-Grey
G-SYNC Compatible
Low Input Lag
Live the game at its best with HDR10
0.5ms MPRT - Moving Picture Response Time
E-sports monitor stand
Recycle Plastic For Eco Conscious
GMENU
Specifications
- Bezel type (front)3-sided frameless
- Removable stand
- Speakers
- Speaker power2 W x 2
- Kensington Lock
- Bezel Colour (front)Black
- Bezel finishing (front)Matt
- Cabinet colour (backside)Black, Red
- Cabinet finishing (backside)Matt
- Vesa wallmount100x100
- Digital HDCP (HDMI version)HDCP 1.4/2.2
- DP HDCP versionHDCP 1.4/2.2
- HDMIHDMI 2.0 x 2
- DisplayPortDisplayPort 1.4 x 1
- Audio OutputHeadphone out (3.5mm)
- Screen size (inch)27.0
- Screen size (cm)68.6
- Flat / CurvedFlat
- Display hardness3H
- Panel treatmentAntiglare (AG)
- Pixel Pitch (mm)0.2745
- Pixels per Inch108.0
- Panel resolution2560x1440
- Aspect ratio16:9
- Panel typeFast IPS
- Backlight typeWLED
- Max Refresh rate180 Hz
- Response time GtG1 ms
- Response time MPRT0.5 ms
- Static contrast ratio1000:1
- Dynamic contrast ratio80M:1
- Viewing angle (CR10)178/178
- Display colours16.7M (8bits)
- Brightness in nits300 cd/m²
- Local Dimming ZonesGlobal Dimming
- Resolution nameQHD
- Tilt-3° ±2° ~ 21° ±2°
- EAN4038986642606
- Warranty period3 years
- OSD typeAOC Gaming
- Power supplyInternal
- Power consumption on (typical) in watts27.0
- Power consumption standby in watts0.5
- Power consumption off in watts0.3
- Energy classE
- Product dimensions incl. base (WxHxD) mm613.9 x 449.7 x 197.6
- Product dimensions excl. base (WxHxD) mm613.9 x 366.3 x 51
- Packaging dimensions (WxHxD) mm690 x 454 x 126
- Gross weight incl. package (in kg)6.15
- Net weight excl. package (in kg)3.88
- Product without stand (kg)3.49
- CB
- CE
- TUV-Bauart-Mark
- ISO 9241-307
- EAC
- FCC
- UKCA
- WEEE
- REACH compliant
- RoHs compliant
- PVC/BFR free housing
- Mercury free
- Recycable packaging material100 % recycable
- Low Halogen
- Carton materialPaper
- TCO CertifiedNo
- Sync technology (VRR)Adaptive Sync
- NVIDIA G-SYNC™NVIDIA G-SYNC Compatible
- Sync range48-180
- Digital Signal Frequency VerticalDP1.4: 48-180Hz / HDMI2.0: 48-144Hz
- Digital Signal Frequency HorizontalDP1.4: 30-270KHz / HDMI2.0: 30-230KHz
- HDR (High Dynamic Range)HDR 10
- Colour space (sRGB) CIE 1931 %120.0
- Colour space (DCI-P3) CIE 1976 %92.9
- Colour space (Adobe RGB) CIE 1976 %89.9