Q27G42XE
Enhance your setup with the Q27G42XE 27" QHD Gaming Monitor
From159.90EUR
Available in 4 retail stores
ONLY FOR THE TRUE VALIANT
The Q27G42XE features a 27" QHD Fast IPS panel, 180Hz refresh rate, and 1ms GtG response time for crisp and smooth visuals. With HDR10, G-Sync compatible, and low input lag, it ensures reliable performance. A battle-station-ready design, recyclable packaging, and G-Menu software make this monitor a practical and eco-friendly addition to any gaming setup.
  • Screen size (inch)
    27.0
    27 inch
  • Panel resolution
    2560x1440
    2560x1440
  • Panel type
    Fast IPS
    fast IPS panel
  • Response time GtG
    1 ms
    1 ms response time
  • Sync technology (VRR)
    Adaptive Sync
    adaptive sync
  • Discover all the advantages this product has to offer
    View all specifications
QHD Resolution
180Hz Refresh Rate
Competitive and intense gaming demands the best technology to ensure lag-free, smoother gaming. This AGON by AOC monitor features a 180Hz refresh rate, making it 3x faster than a standard display. A lower frame rate can make enemies appear to jump from spot to spot on the screen, making them very difficult targets to hit. A 180Hz frame rate restores those critical missing images back onto the screen, revealing enemy movements in ultra-smooth motion, letting you more easily target. With this AGON by AOC gaming monitor, you won't have to put up with input-lag and screen tearing.
Fast IPS
1ms Response time GTG - Grey-to-Grey
G-SYNC Compatible
Low Input Lag
Live the game at its best with HDR10
0.5ms MPRT - Moving Picture Response Time
E-sports monitor stand
Recycle Plastic For Eco Conscious
GMENU
  • Bezel type (front)
    3-sided frameless
  • Removable stand
  • Speakers
  • Speaker power
    2 W x 2