CU34P3CV
Making Everyday Better.
The AOC CU34P3CV is a 34" WOHD (3440 × 1440) curved VA screen with an attractive three-sided ultrathin bezel design that offers truly immersive viewing. This model's Wide QHD 21:9 aspect ratio expands your field of vision while providing a wrap-around view for an enhanced cinematic experience. The panel features 300-nit brightness and generous 178/178° wide viewing angles, along with two built-in 5W + 5W speakers to enhance your daily productivity in today's Wxible office. Monitor CU34P3CV is ready to boost your productivity with USB-C supporting Power Delivery up to 65W, data transfer and DP-alt mode. Connectivity of this monitor is enhanced with USB Hub and RJ-45. Keeping sustainability in mind, an array of environmental certifications including EPA, TCO, and EPEAT complete this monitor.
Display Port
HDMI
Flicker Free
Speakers
USB Hub
1500R Curved
Frameless design
100Hz Refresh Rate
VA Panel
Adaptive sync
Wide QHD (WQHD) Resolution
Height adjustable Stand
Specifications
- Bezel type (front)3-sided frameless
- Speakers
- Speaker power5 W x 2
- Kensington Lock
- I/O define: Connectors on rear cabinetVertical insert
- Quick release function
- Stand screw specM4 x 12, w/ thumb screw
- VESA Mount screw SpecM4 x 10
- VESA Mount SupportYes
- Bezel Colour (front)Black
- Bezel finishing (front)Texture
- Cabinet colour (backside)Black
- Cabinet finishing (backside)Texture
- Vesa wallmount100x100
- USB-C connectivityUSB-C 3.2 x 1 (DP alt mode, upstream, power delivery up to 65 W)
- USB Hub
- USB fast charge port
- RJ451x 10M/100M/1G
- HDMIHDMI 2.0 x 1
- DisplayPortDisplayPort 1.4 x 1
- USB generationUSB 3.2 (Gen 1)
- USB type downstream4 x USB-A
- Audio Output1x Audio out
- USB Type upstream1x USB-C (DP Alt Mode), USB-C PD:65W
- Screen size (inch)34.0
- Screen size (cm)86.36
- Flat / CurvedCurved
- Curvature Radius1500R
- Display hardness3H
- Panel treatmentAntiglare (AG)
- Pixel Pitch (mm)0.23175
- Pixels per Inch110.0
- Panel resolution3440x1440
- Aspect ratio21:9
- Panel typeVA
- Backlight typeWLED
- Max Refresh rate100 Hz
- Response time GtG4 ms
- Response time MPRT1 ms
- Static contrast ratio3000:1
- Dynamic contrast ratio20M:1
- Viewing angle (CR10)178/178
- Display colours16.7 Million
- Brightness in nits300 cd/m²
- Panel Haze Value25%
- Picture enhancement
- Support 1:1 function
- Local Dimming ZonesGlobal Dimming
- Tilt-5~20°
- Height adjust (mm)150mm
- Swivel180°
- EAN4038986110730
- Warranty period3 years
- MTBF (excluding panel)70.000 hours
- MTBF (including panel)30.000 hours
- OSD typeNormal
- Plug & Play CompatibilityYes, DDC/CI
- Operation SystemWindows 8.1/10/11, MacOS
- Power supplyInternal
- Power source100 - 240V 50/60Hz
- Power consumption on (Energystar test method) in watts27.8
- Power consumption standby in watts0.5
- Power consumption off in watts0.3
- Energy classG
- Power LED indicator (Operation)White
- Power LED indicator (Standby)Orange
- Power Switch
- Product dimensions incl. base (WxHxD) mm808.34 x (482.44-611.03) x275.13mm
- Product dimensions excl. base (WxHxD) mm808.34 × 367.45 × 104.7mm
- Packaging dimensions (WxHxD) mm1070(W) × 556(H) x 190(D) mm
- Gross weight incl. package (in kg)12.95
- Net weight excl. package (in kg)10.0
- Product without stand (kg)6.92
- CB
- CE
- TUV-GS-Mark
- ISO 9241-307
- EAC
- FCC
- Energy starEnergy star 8
- ECMA Eco declaration
- Product carbon footprint (PCF)
- WEEE
- REACH compliant
- RoHs compliant
- HF
- PVC/BFR free housing
- Mercury free
- Recycable packaging material100 % recycable
- Post-consumer recycled plastic85%
- Low Halogen
- Carton material printWater Print (Brown Carton)
- TCO CertifiedYes
- EPEATSilver
- Sync technology (VRR)Adaptive Sync
- Colour space (sRGB) CIE 1931 %121.5
- Colour space (DCI-P3) CIE 1976 %92.0